František Tichý je nezpochybnitelně znám mimořádným zájmem o cirkusové prostředí a varietní manéže. Břichomluvci, artisti a krasojezdkyně spadali mezi bod zájmu cirkusové atmosféry, která ho tak okouzlovala. V době válečné se oproti těmto tématům nechává inspirovat příběhy z bible (dílo Josef a Putifarka z roku 1942 naleznete v nabídce naší galerie).
Po roce 1945 se stává profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde působil až do roku 1951. V těchto okamžicích se opět vrátil v letech 1945 až 1949 ke scénografii. V pozici jevištního výtvarníka a souběžně návrháře Národního divadla spolupracoval s choreografem Sašou Machovem. Z pěti zadaných inscenací byly realizovány jen dvě – Verdiho Aida a Stravinského Petruška.
Tichému neušla ani práce pro film, v roce 1954 se spolupodílel na komediích Hudba z Marsu a Cirkus bude!
V polovině padesátých let z důvodu počínající nervové choroby pracoval převážně na objednávku. V dubnu 1958 se František Tichý nervově zhroutil a v průběhu dlouhodobé léčby se u něj projevila rakovina. V roce 1960 vzniklo několik závěrečných prací a v Praze se konala poslední samostatná výstava. Zemřel v nemocnici 7. 10. 1961 ve věku 65 let a je pochován v milované Praze na Břevnovském hřbitově.
Dílo Františka Tichého patří ke sběratelsky velmi ceněným a je zastoupeno ve sbírkách všech významných galerií po celé České republice, např. mnohé obrazy se nachází v Národní galerii v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Českého muzea výtvarného umění v Praze, Moravské galerie v Brně, Slovenské národní galerie v Bratislavě, jako i v dalších galeriích v Evropě.
V roce 1961 byl poctěn titulem zasloužilý umělec a roku 1996 Medailí Za zásluhy I. stupně, in memoriam.
Pěkný den přeje
Galerie TOGA