Malíř, grafik, ilustrátor a jevištní výtvarník František Tichý se narodil 24. 3. 1896 v Praze do rodiny nemajetného bednáře a obchodního příručího Aloise Tichého a jeho ženy Alžběty. Měl dva sourozence, staršího bratra Václava a nevidomou sestru Antonii.
Navštěvoval německou školu na Smíchově, kde ho učil kreslení Johann Bauch (strýc malíře Jana Baucha). Františkova matka si všimla synovy záliby v kreslení a zavedla ho do učení v litografické firmě Koppe a Belmann. Kromě tohoto výtvarného vzdělávání, svůj um dále rozvíjel ve večerních kursech kreslení, kde se seznámil se svým doživotním přítelem Janem Bendou. V roce 1914 získal výuční list. V rodné Praze také v letech 1917 – 1923 studoval Akademii výtvarných umění, pod vedením profesorů J. Obrovského a K. Krattnera.
Kolem 20. roku 20. století ve Švandově divadle pro Moliérovu Školu pro ženy vypracoval scénografický návrh na žádost samotného režiséra Jana Bora. Následně se podílel také na realizaci tohoto představení.
V letech 1924 až 1928 vytvořil více než 50 scénických návrhů pro potřeby divadla. Po roce 1928 se věnoval více knižní grafice, v nakladatelství Melantrich pracoval jako výtvarný redaktor, navrhl rovněž řadu reklamních poutačů.
Od roku 1929 František Tichý žil ve Francii, kde získaly jeho malířské kompozice na umělecké osobitosti a barevnosti. V jeho díle se projevuje vliv Seuratova světelného lyrismu a poetistické teorie, jenž se nejvíce projevují např. v dílech Clown v manéži a Artista s talíři.
S návratem zpět do Prahy v roce 1935 se Tichý nadále zdokonaluje především v malířství. Na domácí scéně se zasadil o propojení moderního evropského malířství i graficky s českou malířskou tradicí. Stává se přední osobností české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Z tohoto období vznikají díla městské krajiny, zátiší, figurální malby (dílo Kouzelník s kartami), portrétů (portrét Paganiniho, kterého obdivoval) a knižních ilustrací (ilustrace Dona Quijota).
František Tichý používal různé výtvarné formy uměleckého projevu (uhel, kvaš, suchá jehla, pastel, akvarel, olej). Tichého malířské dílo čítá na 196 olejomaleb, a v soupisu grafických děl se můžeme obdivovat 307 uměleckým skvostům.
S výročím narození Františka Tichého se budeme i následné dny věnovat tomuto významnému umělci.
Pěkný den přeje
Galerie TOGA