Velikonoce jsou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jedná se o nejvýznamnější křesťanský svátek. Nejstarším svědectvím o oslavách křesťanských Velikonoc (dříve z latiny pascha) může být brána zmínka v listech apoštola Pavla (zapsána kolem roku 50). Vedle těchto náboženských poznatků jsou Velikonoce obdobím lidových tradic, kterými je vítáno jaro a s křesťanským svátkem souvisejí volněji.
Období vítání jara je veselým a barevným svátkem, plným tradičních pokrmů a symbolů, jakým je například beránek. Beránek je jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť podle křesťanské víry byl právě Ježíš obětován za spásu lidstva.
Dalším tradičním symbolem Velikonoc je vajíčko – symbol nového života. Vejce v sobě skrývá zárodek života. Je symbolem nejen života ale také plodnosti, a samotného vzkříšení, právě vejce by mělo být symbolem zavřeného hrobu, ze kterého vstal Ježíš Kristus. Již ve starověkém Egyptě a Persii se na velikonoční svátky barvila vajíčka červeně. A právě od červené barvy je odvozeno označení „kraslice“. Ve východním křesťanství je červená barva vajíček vykládána jako Ježíšova krev. V Čechách se můžeme setkat s pojmenováním velikonočních svátků jako červené svátky.
A nebude mnoho z nás, kdo nezdobí své domovy ratolestmi kočiček. Dalším symbolem Velikonoc. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a používání popela z jejich spálení o Popeleční středě.
Barevné a radostné ladění o svátcích jara patří k Velikonocům pro většinu populace. Z naší galerijní sbírky vzbuzuje podmanivé barevné veselí litografie Aleše Lamra – Pohlé postavy I z roku 1996, patřící mezi autorova největší s díla s velkorysými rozměry v rámu 82 x 64 cm. Jsme rádi, že Vám toto svěží dílo plné energie můžeme představit. Aleš Lamr, jak bývá jeho zvykem, označil litografii Pohlé postavy I svým podpisem, letopočtem vzniku, názvem díla a číslem listu. Náš list má číslo 6/34.
Užijte si hodování, polévání vodou a další lidové tradice.
Krásné Velikonoční pondělí všem přeje
Galerie TOGA