Vydejte se za uměním Olbrama Zoubka, které upomíná na historické okamžiky naší země. Nese v sobě hlubokou symboliku a umělcův jasný rukopis.
Mezi nejznámější patří také ten nejsrdceryvnější Pomník obětem komunismu v Praze. Odhalen byl 22. května 2002 a je situován na východním svahu Petřína. Pro tvorbu byly použity materiály: bronz a beton. Na tomto pomníku Olbram Zoubek spolupracoval s architekty Zdeňkem Hölzlem a Janem Kerelem.
Pomník obětem komunismu tvoří mohutné zužující se schodiště, po kterém v horní částí kráčí 6 postav. Postava od postavy si nese známky zmrzačení, utrpení, jenž jim přinesl komunistický režim. Všechny však stále stojí pevně na nohou, na důkaz nezlomnosti jak těla tak i duše. Pomník je označen kovovými deskami s všeříkajícími nápisy: Oběti komunismu 1948 – 1989: 205 486 odsouzeno – 248 popraveno – 4 500 zemřelo ve věznicích – 327 zahynulo na hranicích – 170 938 občanů emigrovalo.
Olbram Zoubek je také autorem posmrtné masky Jana Palacha a náhrobní desky Palachova hrobu na Olšanských hřbitovech. Student Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí v Praze a stal se symbolem boje proti potlačování lidské svobody a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace, se kterou hluboce nesouhlasil. Tento zážitek se vryl Olbramu Zoubkovi nezapomenutelně do paměti.
V Praze, kde se Olbram Zoubek narodil a žil naleznete dále sochu Den ze sousoší na pražském Jižním Městě, Pomník Milady Horákové před Evangelickým kostelem v Praze na Smíchově, či sochu Vítěz před telefonní ústřednou v Dejvicích.
Mimo Prahu žil střídavě také v Litomyšli, kde stojí za vidění sochy Olbrama Zoubka v klášterní zahradě. K významným Zoubkovo pracím neodmyslitelně patří rovněž náhrobek Jana Zajíce na městském hřbitově ve Vítkově, jenž tvoří pískovcová hrobka v podobě sarkofágu, stojící na čtyřech bronzových koulích. Na hrobce se vyjímá deska s reliéfem lidského těla s tváří s rysy Jana Zajíce. Neopomeňme zmínit Památník obětem holokaustu v místě bývalé synagogy v Kroměříži.
Pěkný den přeje
Galerie TOGA