Vážení a milí příznivci naší galerie,
pokračujte s námi na cestě do starověkého Egypta, nad jehož monumenty do dnešních dní zůstává rozum stát, tentokráte Káhiry – Gízy. Vydejte se s námi za krásami zdejších památek, jejichž umně propracované monumentální sochy a vše říkající zdobné reliéfy, byly dávným, jsou současným a budou mnoha dalším umělcům velkou inspirací.
Budeme se Vám snažit alespoň v krátkosti a zajímavě přiblížit náš cestovní itinerář a vypíchnout to nejlepší…
Díl druhý – Káhira – Gíza
Egyptská historie jako na dlani se nám rozprostřela při návštěvě Egyptského muzea a Velkého egyptské muzea „GEM“, o kterém jsme hodně slyšeli ale naprosto přesáhlo naše očekávání…
Ve více než padesáti místnostech je k vidění téměř 130 tisíc různých exponátů od kolosálních soch po drobné šperky, které představují historii starověkého Egypta od počátků do příchodu islámu. Muzeum bylo založeno roku 1858 Francouzem Augustem Mariettem a nachází se v klasicistní budově z roku 1902 v severní části náměstí Osvobození. Oproti tomu GEM sídlí v nové moderní budově asi 2 km severně od Gízské metropole. Grand Egyptian Museum je nově vybudované monumentální archeologické muzeum egyptské civilizace a jedno z největších svého druhu na světě. S výstavní plochou 81 000 m2 je GEM největším muzeem světa podle rozlohy. Sídlí v nové moderní budově asi 2 km severně od Gízské metropole.
V blízkosti jsme prozkoumali Gízskou nekropoli, pohřebiště ležící přibližně 9 km od historického centra Gízy a 25 km jihozápadně od Káhiry. Tomuto komplexu staroegyptských monumentů dominují tři pyramidové komplexy a Velká sfinga. Na Gízské plošině se nacházejí tři hlavní pyramidy: Cheopsova pyramida „Velká pyramida“, o něco menší Rachefova pyramida ležící několik desítek metrů jihozápadně a nejmenší Menkaureova pyramida a východně od pyramid stojí Velká sfinga.
Cheopsova pyramida je největší pyramida v Egyptě, největší známá kamenná stavba vybudovaná v období starověku a člověk se asi teprve tady uvědomí, jak maličký je a jakou máme moc jako organizovaná společnost. Pyramida má v současnosti rozměr základny 230,38 × 230,38 m, její současná výška je 138,8 m, i když původně byla ještě o 2 m na každé straně delší a o 9 m vyšší. Sklon pyramidy je přibližně 51°50´. O málo menší Rachefova pyramida se vedle té „Velké“ nenechá zahanbit, stejně jako nejmenší z trojice výše zmíněných a to Menkaureova pyramida. Její jméno v překladu znamená Božský je Menkaure.
Obrovský úžas jsme sváděli, jako milovníci a sběratelé soch, nad největší sochou vytesanou z jednoho kusu kamene. Ano, řeč je o Velké sfinze. Je 73,5 m dlouhá, 19,3 m široká a 20,22 m vysoká. Sfinze chybí původně asi jeden metr široký nos. Velmi rozšířená legenda tvrdí, že jí ho ustřelili Napoleonovi vojáci v průběhu jeho tažení do Egypta. Tato informace je však nepravdivá, protože existují obrazy Sfingy z doby před Napoleonovým tažením, které ji zobrazují bez nosu. Egyptský historik al-Makrízí připisuje zničení nosu súfijskému fanatikovi, který byl rozhořčen tím, že prostí rolníci uctívají Sfingu, aby tím zlepšili svou úrodu.
Řeč byla již o největších z největších ale co takhle nejstarší? Nemohli jsme si nechat ujít Džoserovu pyramida, tedy nejstarší egyptskou pyramidu a tím pádem i nejstarší památku staroegyptské náboženské a pohřební architektury.
Velkolepé, monumentální, dechberoucí a pohlcující…takové jsou naše pocity z této cesty a taková je staroegyptská architektura a umění.
Budeme se těšit opět z našich cest za uměním. Propříště zašleme pozdrav z nonšalantní Paříže…
Vaše Galerie TOGA